Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nevíte kam na prázdniny?

9. 7. 2007

Kde jsem byla na prázdninách?

Verča vám poradí...

Zatím...

Praha

Praha Praha je hlavním městem České republiky. Do dnešní podoby se vyvíjela po jedenáct století. V současnosti se rozkládá na území 496 čtverečních kilometrů, kde žije celkem 1 187 000 obyvatel. Ročně Prahu navštíví téměř tři miliony turistů. Historické centrum města s jedinečným panoramatem Pražského hradu je památkovou rezervací UNESCO. Praha jako výjimečné město světa a hlavní město České republiky ležící na řece Vltavě je popisováno množstvím přívlastků, přičemž každý z nich charakterizuje město svým pravdivým způsobem. Praha hrála vždy důležitou úlohu v dějinách národa, země i Evropy. Měla pověst jednoho z nejkrásnějších měst na světě a byl jí vzdáván hold významnými osobnostmi. O Praze se hovoří jako o matce měst, což vychází z popisu kronikáře Kosmase, který ji označil jako "paní celých Čech". Bývala nazývána hlavou království a toto heslo bylo i v roce 1518 vyznačeno na Staroměstké radnici, označuje se i jako kamenná, zlatá, magická nebo stověžatá (dnes v Praze napočítáte na 500 věží).

Podobně jako celá země je Praha označována jako srdce Evropy - Praha leží v jeho středu a vzdálenost k Baltskému, Severnímu a Jaderskému moři je přibližně stejná. Jestliže je Řím postaven na sedmi pahorcích, pak Praha stojí na pahorcích devíti: Letná, Vítkov, Opyš, Větrov, Skalka, Emauzy, Vyšehrad, Karlov a nejvyšší Petřín, čímž si město vysloužilo označení "Řím severu".

Východní Čechy

Východní Čechy Východní Čechy to je nádherná příroda s velkolepou historií a s úchvatnou hudbou. Ve východních Čechách poznáte milé a pohostinné lidi, kteří žijí bohatým kulturním a společenským životem. Mezi nejvýznamnější akce tohoto druhu ve východních Čechách bezesporu patří festival Smetanova Litomyšl, Velká pardubická steeplechase a Zlatá přilba. Do vašich srdcí se zcela určitě zapíše i chuť výtečného pardubického perníku nebo blízkost koní, kteří ke zdejšímu kraji neodmyslitelně patří. Zatímco východočeské Polabí je krajem převážně rovinatým s příznivým teplým klimatem a množstvím příležitostí pro koupání, provozování vodních sportů, pěší turistiku či cykloturistiku, Adršpašsko-teplické skály jsou unikátní přírodní rezervací, Orlické hory a oblast Kralického Sněžníku pro změnu lákají zejména milovníky horské turistiky a zimních sportů. Navštívíte-li východní Čechy, budete se moci seznámit s lidovými a folklórními tradicemi včetně řemeslné výroby, poznat ojedinělé množství hradů i zámků, starobylých vojenských pevností a opevnění, městských památkových rezervací a mnoha dalších atraktivních památek renesanční, barokní, secesní i moderní meziválečné architektury.

Historiky a znalce umění jistě přilákají dva skvosty české renesanční architektury, městské památkové rezervace a zámky v Pardubicích a v Litomyšli. Zámek v Litomyšli byl v roce 1996 zapsán do seznamu památek chráněných UNESCO. Zámek patřící mezi nejvýznamnější památky romantického období pak najdete v Hrádku u Nechanic. Z dalších památek stojí za zmínku původně královský hrad z přelomu 13. a 14. století Kunětickou horu či Ratibořice - původně letohrádek z počátku 18. stol. přestavěný vévodkyní Zaháňskou, nedaleko kterého naleznete známé Babiččino údolí s naučnou stezkou. Nesmíme také zapomenout na město Nové Město nad Metují se čtvercovým náměstím a arkádovými renesančními domy. Významným historickým městem je i Polička se zachovalými 1220 m dlouhými středověkými hradbami.

Nevšední zážitek na vás čeká v Mladějově, kde se v létě můžete svézt vláčkem taženým parní lokomotivou na trati dlouhé 11 km a prohlédnout si muzeum průmyslových úzkorozchodných lokomotiv. Patříte-li mezi příznivce vojenské historie, určitě vás zaujmou vojenská opevnění na severu regionu.

Zcela výjimečnou památkou východních Čech, která spojuje dnešek s dávnými dobami honosných panovnických dvorů, představuje hřebčín v Kladrubech nad Labem, světoznámý díky plemennému chovu koní. Jedinečná populace starokladrubských koní byla spolu s celým hřebčínem vyhlášena národní kulturní památkou. Milovníci koní si nenechají ujít zámek ve Slatiňanech, kde bylo již r. 1947 založeno hipologické muzeum.

Ve východních Čechách jsou místa, kde si může odpočinout v příjemném klidném prostředí, seznámit se s místními kulinářskými specialitami, dovolenou můžete strávit i u vody poklidné polabské nížiny, případně budete moci procházet pískovcovými labyrinty Adršpašsko-teplických skal nebo Broumovských stěn. V Orlických horách s centry Deštném a Říčkách či v Železných horách můžete prožít letní dovolenou v sedle horského kola, zimní pak na lyžích.

V regionu východních Čech se nachází mnoho míst vhodných ke koupání - přehrady Pastviny, Seč, Smolenská a další. Východní Čechy jsou díky neustále rozšiřované síti stezek ideálním regionem pro cykloturistiku. Vybrat si můžete z bohaté nabídky tras od náročných horských terénů až po relaxační cesty rovinatými částmi.

Východní Čechy jsou krajem sportu a bohaté kultury. Pardubice jsou místem konání světově proslulé Velké pardubické steeplechase, milovníci silných strojů zase nesmějí chybět při motocyklových závodech o Zlatou přilbu.

Silné kořeny zapustila ve východních Čechách hudební tradice – stačí jen připomenout Smetanovu Litomyšl, hudební festival pojmenovaný po známém místním skladateli nebo hudební festivaly v Poličce, rodišti skladatele Bohuslava Martinů a Pardubické hudební jaro.Hradec Králové si naproti tomu každoročně rekonstrukcí bitvy a vzpomínkovou akcí připomíná bitvu na Chlumu. Téměř každé město regionu pak má své vlastní muzeum, dokumentující život minulých staletí.

Návštěvníci Východních Čech mohou objevovat nejenom s lidové a folklorní tradice např. řemeslná výroba nebo poznat zdejší hrady a zámky. Cílem výletů ve východních Čechách je často i starobylá vojenská pevnost a opevnění ve městě Jaroměř. Městská památková rezervace v největším městě oblasti Hradec Králové a mnoho dalších atraktivních památek doby renesance, baroka, secese i moderní meziválečné architektury, to vše se nabízí při návštěvě východních Čech.

Své stopy působení zanechaly ve východních Čechách velké osobnosti – např. J.W. Goethe, J. Gočár, Bedřich Smetana, Bohuslav Martinů a mnoho dalších. Návštěvníci mohou využít bohaté nabídky lázeňských pobytů i kongresů a aktuálních společenských, kulturních a sportovních akcí, jež jsou lákavým kořením života tohoto regionu.

Český Ráj

Český Ráj V Českém ráji se nachází mnoho malebných koutů, jako např. Sedmihorky, Hrubá Skála a Malá Skála. V roce 1954 se Český ráj stal první chráněnou krajinnou oblastí u nás. Bohatou na romantické skalní útvary, malebná údolí, stavby lidové architektury, hrady a zámky, kostely, vzácné minerály a botanické zajímavosti. Ubytování v Českém ráji je možné i v zámeckých prostorách. Dominantou Českého Ráje je hrad Trosky s dvěma věžemi na čedičových vyvřelinách. Český ráj začali jako první v 70. letech 19. století používat lázeňští hosté v Sedmihorkách u Turnova, kteří tento kraj bezesporu považovali za nejkrásnější kout v Čechách. Při toulání v Českém ráji pěšky nebo na kole Hruboskalským skalním městem, Klokočskými skalami a Suchými skalami narazíte na hrad Valdštejn, hrad Frýdštejn, zámek Hrubý Rohozec a zámek Hrubá Skála či se můžete vykoupat v rybnících Věžák, Nebák, Bažantník nebo v řece Jizeře na Malé Skále.

V Turnově nezapomeňte navštívit Okresní muzeum Českého ráje, kde se mimo jiné nachází největší mineralogická expozice. Na Dlaskově statku v Dolánkách je umístěna expozice řemeslného nářadí.

Hlavním lákadlem v Českém Ráji jsou pískovcová skalní města různého charakteru i různých fází vývoje. Ta spolu s bohatstvím dalších různých geomorfologických tvarů dávají tomuto území vysokou estetickou a vědeckou hodnotu.

Sobotka - zámek Humprecht

Raně barokní, původně lovecký zámek Humprecht si nachal postavit Jan Černín z Chudenic ve druhé polovině 16. stol., návrh zpracoval architekt Carlo Lurago. Po požáru r. 1678 stavba zvýšena a upravena. Lesní park, dříve obora. Historické interiéry s nástěnnými malbami, hodovní síň s vynikající akustikou, dámské a pánské séparé. Muzeum Sobotecka, galerie ve věži, výhled z dřevěného ochozu. Na špičce střechy umístěn půlměsíc.

Jičín

Jičín vznikl v krajině Českého ráje původně jako převážně dřevěné město a do kamenné podoby ho nechal přestavět až Albrecht z Valdštějna na počátku 17. století. Ten nechal vybudovat podle ambiciózního projektu italských architektů raně barokní zámek, letohrádek s lodžií, nový děkanský kostel a komplex jezuitských budov. Výraznou dominantu města tvoří Valdická brána. Dnešní klasicistní tvář města a zámku pochází až z doby po požáru v roce 1768. Dnes se Jičín prezentuje mimo jiné jako město pohádky, neboť v jeho okolí žila pohádková postava "loupežník Rumcajs" a ve městě její tvůrce - spisovatel Václav Čtvrtek.

Prachovské skály

Prachovské skály jsou nejnavštěvovanějším prostorem v okolí Jičína. Je to pískovcové skalní město na jižním okraji Českého ráje v zalesněném terénu. Rozlohou je neveliké, ale turisticky a horolezecky bohaté skalními seskupeními s prehistorickými nálezy; je chráněno jako přírodní rezervace. Četné rokle, strže, úžlabiny, vyhlídky, osamocené pískovcové věže, jehly i skupinové skalní bloky vytvářejí z Prachovských skal významný turistický objekt. Nejzajímavější partie skal jsou snadno přístupné po bezpečných turisticky značených cestách, a mnoho překrásných vyhlídek zajišťuje dokonalý přehled prostoru Prachovských skal. Prachovské skály jsou státní přírodní rezervací a takto chráněny již od roku 1933.

Kozákov

Vrch Kozákov je díky své nadmořské výšce 744,1 m a převýšení nad okolím (téměř 450 m od hladiny Jizery, nejvýraznější krajinnou dominantou severní části Českého ráje; je nejvyšší horou krkonošského podhůří. Kozákov je také významnou lokalitou kulturně historickou, váže se k němu řada pověstí, především díky výskytu polodrahokamů, které zde byly sbírány a zpracovávány již od pozdní doby kamenné. Chráněné území se nachází na západním svahu vrchu Kozákova, má rozlohu 162,8 ha a bylo vyhlášeno v r. 1985.

Železný Brod

Město se může pochlubit starými roubenými stavbami (od r. 1754), které patří ke skvostům architektury horního Pojizeří. Za pozornost stojí rovněž dřevěná zvonice z r. 1761 se zvonem z r. 1497, dvě pískovcové kašny s barokní plastikou Panny Marie a krásným městským znakem (r. 1827 a 1828) a největší roubená stavba z r. 1807 zv. Běliště, kde má Městské muzeum svou národopisnou expozici. K vidění je stará školní třída, ševcovský koutek, cechovní předměty, pekařství a pernikářství, pomůcky ke zpracování lnu, světnička domácího tkalce, součásti oblečení z minulého století, dále v půdních prostorách lidové dřevěné betlémy a unikátní dřevěné modely měšťanských domů.

Bozkov

První písemná zpráva o obci Bozkov pochází z roku 1356. Tehdy zde založili mniši z kláštera Hradiště nad Jizerou založili farnost u Panny Marie v Bozkově. Koncem 14. století patřil Bozkov k Valdštejnů, jehož dalšími významnými držiteli byli Smiřičtí ze Smiřic a od roku 1622 i sám Albrecht z Valdštejna. Bozkovské dolomitové jeskyně leží na severním svahu obce Bozkov .Vchod do podzemí odkryli dělníci při těžbě dolomitu ve 40-tých letech minulého století, ale teprve v roce 1957 byl objeven podzemní systém puklinovitých chodeb, zčásti zatopených vodou. Bozkovské dolomitové jeskyně tvoří labyrint podzemních chodeb a dutin, uložených nehluboko pod povrchem země.Atraktivním zpestřením návštěvního okruhu jsou podzemní jezírka s průzračnou modrozelenou vodou. Bozkovské dolomitové jeskyně jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi na severu Čech.

Malá Skála

Málokterému kraji v naší republice se dostalo tolik přírodních krás i kulturního bohatství jako malému území na severu Čech, které nese jméno Český ráj. Podobně jako bývá Jičín nazýván bránou Českého ráje a Turnov jeho srdcem, je Malá Skála právem považována za skutečnou perlu. Malá Skála leží v malebném údolí na obou březích řeky Jizery s typickými dominantami Pantheonu a Suchých skal, uprostřed nespoutané přírody plné bizarních skalních měst, jakoby symbolicky střežena válcovou věží hradu Frýdštejna, který připomíná éru dávné rytířské slávy. Malá Skála rozhodně stojí za návštěvu.

Turnov

Město Turnov bylo založeno v polovině 13. století Jaroslavem a Havlem z rodu Markvarticů na ostrohu nad řekou Jizerou. Pozdějšími pány města se staly významné české rody Vartenberkové a Smiřičtí. Turnov byl často sužován nájezdy vojsk. V roce 1468 byl vypálen lužickými křižáky a roku 1643 Švédy. Velký požár také ohrozil město roku 1707. Přes všechna neštěstí se tu však rychle rozvíjela řemesla. Již v 17. století zde vznikaly první sklářské hutě na výrobu „pálené skelné kompozice“ , tj. zhotovení umělých drahokamů ze skla. V 16. stol. zde pracovala řada brusičských dílen, které upravovaly a brousily zdejší a dovážené drahé kameny. Obchod s nimi kvetl zejména v 18. a 19. stol., kdy se vyvážely do celého světa. Tradice výroby šperků se v Turnově rozvíjí dodnes. Je zde i střední umělecko-průmyslová škola na zpracování kamene, kovu a výrobu šperku, která – jako první v Evropě – byla založena již roku 1884. Dnes je Turnov turistickým centrem Českého ráje. Je ideálním východiskem pro putování Hruboskalskem, Maloskalskem a Klokočskými skalami. Sídlí zde i správa Chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Rovensko pod Troskami

Rovensko pod Troskami leží v samém středu Českého ráje, jedné z nejpůvabnějších a nejkrásnějších oblastí České republiky. Největší pamětihodností města je starobylá zvonice, se třemi unikátními zvony, obrácenými v klidu srdcem vzhůru, které se uvádějí do pohybu šlapáním. Zvony jsou často označovány jako „rebelantské", protože daly signál k prvnímu povstání selského lidu v tomto kraji proti útlaku církve a šlechty v období násilné rekatolizace. Rovenský chrámu svatého Václava na Týně, je jedna z nejvýznamnějších architektur gotiky severních Čech, a je doplněna neobyčejně hodnotnou středověkou kamenickou výzdobou.

Trosky

První zmínka o hradu pochází z r. 1396. Hrad dal postavit Čeněk z Vartemberka, k zajištění svých statků na jičínsku. Hrad maximálně využíval přírodního terénu. Na strmých čedičových skalách sopečného původu vyrostly dvě věže. Na vyšším vrcholu (60 metrů) věž Panna, která je čtyřboká. Na nižším vrcholu (50 m) pak pětiboká věž Baba. Jádro hradu bylo vesměs dřevěné a tvořily ho paláce. Stavebním materiálem byl převážně čedič, pískovec a dřevo. Trosky byly znovu objeveny v době romantismu na počátku 19. století. Romantická a tajuplná zřícenina byla stále častěji cílem básníků, spisovatelů, vlasteneckých milovníků a ctitelů dávné české minulosti. Rovněž malířům poskytovaly Trosky a Český ráj nepřeberné množství výtvarných námětů. Trosky zůstaly dodnes nejvýraznější dominantou Českého ráje, opředenou bájemi a pověstmi a hojně navštěvovanou památkou návštěvníky z celého světa.

Dětěnice

Renesanční zámek z konce 16. století, zbudovaný Bohuslavem Křineckým z Ronova, přestavěný v letech 1762 - 1765 pozdně barokně. Rozlehlý anglický park. Před zámkem bývalá kašna se sousoším Kentaura s nymfou od F. Rouse (kolem roku 1860); soubor soch z 18. a 19. století zejména kolem zámku. Historické interiéry, sbírka barokních obrazů, dobového nábytku a doplňků, dochovaná kachlová kamna. V několika místnostech zachovalé původní rokové stropy s bohatou štukovou a malířskou výzdobou. Muzeum pivovarnictví s ukázkami netradiční výroby piva středověkou metodou včetně ochutnávek.

Doksy

Doksy

Doksy leží hned u Máchova jezera nedaleko České Lípy. V Doksech se Vám nabízí hned několik možností atraktivního ubytování v Doksech, navíc většina hotelů nabízí i bazény, sauny a posilovny. Doksy jsou městem velmi starým (14. stol), v centru Doks naleznete barokní zámek a barokní kostel sv. Bartoloměje a dále českolipská muzea. Máchovo jezero založil Karel IV. v roce 1367 a dodnes zůstává díky písečným plážím oblíbeným cílem turistů. Máchovo jezero nabízí skvělé podmínky pro windosurfing, jachting v zimě pro běh na lyžích a bruslení přímo na zamrzlém jezeru. Navíc v okolí naleznete i další koupaliště - např. koupaliště Heřmanovice, koupaliště Dubice v České Lípě, Hamr na Jezeře, Koupaliště Jablonné v Podještědí, ale především již zmíněné koupaliště Máchovo jezero. Doksy nabízí mnoho půjčoven šlapadel, windsurfingů a kol. V okolí Doks oceníte mnoho cílů pro pěší turistiku, výlety, případně cykloturistiku - např. hrad Bězděz (Bezděz je královský hrad založený ve 13. stol), skalní hrad a poustevna Sloup v Čechách, hrad Houska, hrad Kokořín (1320). Doksy jsou ideálním místem pro odpočinek (koupání, minigolf, jachting), ale i pro sport (windsurfing, cykloturistika, turistika).
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pěkný

(Hanka, 30. 6. 2008 19:23)

www.hanickaaa.estranky.cz